0

Karsts laiks un tūska? Ieteikumi, ko labāk darīt.

Vasara ir gadalaiks, kuru lielākā daļa no mums gaida visu gadu, bet tad, kad tā pa īstam ir ieskrējusies ar pamatīgu karstumu un tveici, vairs nav tik ļoti patīkami. Karsti laikapstākļi daudziem cilvēkiem rada tūsku, pampumu, pastiprinātu svīšanu ar nebūt ne patīkamām emocijām. Tā vien gribās tikai sēdēt ēnā, veldzēties ūdenī un neko nedarīt.

Ja esi viens no tiem, kam karsts laiks asociējas ar tūsku, smagumu kājās ir vērts piedomāt par savu veselību un pievērst uzmanību vairākiem faktiem.

Kāpēc rodas tūska karstā laikā?

Kā viens no būtiskākajiem iemesliem normālai, fizioloģiskai tūskai ir tas, ka karstā laikā paplašinās asinsvadi. Šis process ir dabīgs, jo tādējādi organismam tiek palīdzēts atvēsināties un saglabāt iekšējo homeostāzi. Tomēr šie paplašinātie asinsvadi var radīt šķidruma noplūdi uz apkārtējiem audiem, veicinot tūskas rašanos. Karstā laikā var tikt traucēta arī limfātiskās sistēmas darbība, tādējādi veicinot pastiprinātu šķidruma uzkrāšanos.

Mēs paši karstā laikā veicinām tūskas rašanos ar mazkustīgumu, tādējādi nenodrošinot labu asinsriti organismā, it īpaši kāju vēnās. Ja arī ir nepieciešams ilgstoši sēdēt, tad noteikti izkusties ik pa laikam, kaut vai uzliekot atgādinājumu telefonā. Ja vēlies izvairīties no tūskas karstā laikā, tad piedomā pie tā, lai nav ilgstoša sēdēšana, kāju pārlikšana vienu pāri otrai, veicinot asinsvadu nosprostošanos.   

 Ūdens. Elektrolīti.

Karstā laikā, pastiprināti svīstot un zaudējot minerālvielas, jo īpaši ir jāpievērš uzmanība pietiekami daudz uzņemtam šķidrumam organismā. Svīšana izraisa šķidruma un elektrolītu (nātrija, kālija un magnija) zudumu, kuri ir būtiski ķermeņa funkciju uzturēšanai.  Šķidrumu vēlams uzņemt tieši ūdens veidā, bet to nodrošina arī mērenās devās dažādas tējas, kafija, augļi, dārzeņi, arī šķidri ēdieni, tādi kā zupa. Jāatceras, ka pietiekamu šķidruma daudzumu nodrošina 30 – 35 ml/kg ūdens dienā. Bet īpaši karstā laikā, pastiprināti svīstot, nepieciešams vēl papildus klāt 500 ml ūdens un tās būtu aptuveni 2 ūdens glāzes klāt. Ūdeni vari papildināt ar elektrolītu pulveriem, ko var šķīdināt ūdenī, vai arī vari lietot īpašus sporta dzērienus, minerālūdeņus, kuros ir sabalansēts minerālvielu daudzums.

Karstā laikā droši lieto gurķus un kabačus, tie satur ap 95 % ūdens un tik vērtīgās minerālvielas kāliju un magniju. No ogām un augļiem droši lieto zemenes, arbūzus, melones, šīs ogas un augļi arī palīdzēs uzturēt šķidruma līdzsvaru organismā un apgādāt ar minerālvielām, savukārt banāni palīdz uzturēt minerālvielu līdzsvaru.

Adekvāts šķidruma daudzums ir nepieciešams ne tikai pastiprinātas svīšanas gadījumā, bet arī tad, ja karstuma dēļ rodas tūska. Lai organismā neveidotos lieki aizturētais šķidrums, pamatu pamatā ir pietiekams ūdens patēriņš.

shutterstock 1586490748

Dabas vielas.

Ja vien tūska nav Tava ikdienas sabiedrotā, un veselība ir pārbaudīta, lai izslēgtu kādu nopietnu saslimšanu, kamdēļ rodas pastiprināta tūska (sirds slimības, nieru slimības, vēnu varikoze u.c.), ir vērts lūkoties arī dabas vielu produktu virzienā. Ikdienā karstā laikā var lietot uztura bagātinātājus kapsulu vai tablešu veidā, kas ir izstrādāti tieši asinsrites uzlabošanai kāju vēnās. Jau izsenis ir zināms, ka zirgkastaņas (Aesculus hippocastanum) sēklu (kastaņu) ekstrakts veicina asinsriti, uzlabo venozo cirkulāciju, kā arī tam piemīt prettūskas iedarbība. Kā nākamais augs, ko vērts lietot asinsrites uzlabošanai ir divdaivu ginks (Ginkgo biloba), tā lapu ekstrakts veicina perifērās asinsrites mikrocirkulāciju. Ir veikts daudz klīnisko pētījumu, kuros ir pierādīta diosmīna iedarbība kāju vēnu veselības uzlabošanā, tai skaitā tūskas mazināšanā.  

[VENOLUX kapsulas]

Tūskas mazināšanai var lietot arī dabas vielas, kurām piemīt diurētiska iedarbība.

Kad tādus lietot? Labāk šādus preparātus ir lietot rīta pusē vai vēlākais līdz pēcpusdienai, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu nakts laikā, dodoties uz labierīcībām. Pie tādām dabas vielām, kam piemīt diurētiska iedarbība pieder miltenes lapas un brūklenes lapas.
Arī melnās ķimenes sēklu eļļai [BLACK CUMIN SEED OIL 500 mg] ir pētījumi, kas pierāda tās diurētisko iedarbību.

black cumin 1080x1080px LV 14

Nav daudz tādu dabas vielu, kam piemīt diurētiska iedarbība, kas var izvadīt no organisma lieki aizturēto šķidrumu, bet neizvadīt vajadzīgās minerālvielas (nātrijs, kālijs, magnijs). Šāda iedarbība piemīt opuncijas ekstraktam [GODETOX], kura efektivitāte ir pierādīta klīniskajos pētījumos, pie tam sagaidāmā diurētiskā iedarbība ir samērā ātra.

silvanols 1 1

Lai mazinātu pietūkumu un smaguma sajūtu kājās, var lietot arī kosmētiskos līdzekļus, kuriem piemīt atvēsinoša, tūsku mazinoša iedarbība. Skaties produktus, kuru sastāvā ir mentola kristāli [VENOLUX GEL], kas dos tūlītēju atvēsinošu iedarbību. Ja ir paredzama karsta diena, tad gēlus, kuriem ir atvēsinoša iedarbība ieteicams ir lietot no rīta, uzreiz pēc dušas un vakarā, kad nepieciešams atveldzēt kājas.

Savu organismu Tu pazīsti vislabāk, un ja tūska, kas šovasar Tevi piemeklē, ir izteiktāka kā citus gadus, ar vispārēju ķermeņa pampumu gan no rīta, gan visas dienas garumā, noteikti dodies pie sava ģimenes ārsta pārbaudīties un nepieļauj nopietnu saslimšanu attīstīšanos. Savukārt, pie flebologa (vēnu speciālista) jāiet, ja izteikti sāp kājas, tās smeldz un ir smaguma sajūta tajās, tad Tev tiks veikta vēnu pārbaude un izvērtēta to veselība.

Karstā laikā dzer pietiekami daudz šķidruma, saglabā fiziskās aktivitātes, ja piemeklē tūska, sāc ar dabas vielu līdzekļu lietošanu, un izbaudi šo skaisto vasaru.

silvanols veolux 2024 07 09 at 14.33.03
Prece pievienota grozam