Diet & health

Moringa – vai jauns superprodukts?

10 reizes vairāk vitamīna A nekā burkānos,

25 reizes vairāk dzelzs nekā spinātos,

15 reizes kālija nekā banānos,

17 reizes vairāk kalcija nekā pienā,

9 reizes vairāk olbaltumvielu nekā jogurtā. [1] 

 

Kas ir šis augs, kas ir tik bagāts ar uzturvielām?

Jūs noteikti esat dzirdējuši par tādiem superproduktiem kā spirulīna, kale kāposts, kakao pupiņas, godžī ogas. Nu ir laiks iepazīties ar kādu mūsu platuma grādos dzīvojošajiem maz pazīstamu augu, bet citviet pasaulē tik ļoti lietotu un ilgi jau pazīstamu – moringu jeb eļļaino moringu (Moringa oleifera).

Kāpēc Latvijā par šo augu mēs maz zinām? Jo moringas dabīgais augšanas areāls ir Indija, tā aug Himalaju pakājē, Āfrikā un Dienvidamerikā. Vietējie iedzīvotāji, kam moringa ir plaši pieejama, to jau gadsimtiem ilgi izmanto kā tautas medicīnas līdzekli savas veselības uzlabošanai kā arī lieto ikdienas uzturā. Moringas koks ir slavens ar tā veselīgajām īpašībām un uzturā tiek izmantots teju viss augs. Pārtikā izmanto zaļās jaunās pākstis, kuras var ēst, bet no auga sēklām iegūst pārtikā lietojamu eļļu. Augu sēklas izmanto lai attīrītu ūdeni, šādi attīrīts ūdens ir pilnīgi drošs dzeršanai, jo moringas sēklām piemīt antiseptiskas īpašības. Uzturā tiek izmantota arī auga miza un saknes, bet visvērtīgākās moringai ir auga lapas. Tieši moringas lapas, to augstās uzturvērtības dēļ, tiek uzskatītas par īpaši vērtīgām un tieši lapu dēļ moringa klasificējas superproduktu kategorijā.

Ar ko tik īpašas ir moringas lapas? Kāpēc vietējie iedzīvotāji tās lieto uzturā? Dažos avotos moringa ir minēta kā “maģiskais koks”, dažos kā “dzīvības koks”. Moringa, lietojot to uzturā, ir tik vērtīga, ka tā apgādā organismu ar daudzām svarīgām vielām. [2]

Nabadzīgās valstīs, kur iedzīvotājiem nav pietiekami pieejama kvalitatīva pārtika, tie ēd moringu un spēj izdzīvot. Svaigas moringas lapas ir izcils vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu un olbaltumvielu avots.  Viena tase (21g) svaigu, kapātu lapu satur: 2 grami olbaltumvielas, B6 vitamīnu – 19% no NRV (NRV ir uzturvielu atsauces vērtība), vitamīnu C – 12% NRV, dzelzi – 11 % no NRV, riboflavīnu (B2 vitamīns) – 11% no NRV, vitamīnu A (no beta karotīna) – 9% no NRV, magniju: 8% no NRV.

Bet ne tikai svaigas lapas ir vērtīgas. Tieši izkaltētas lapas lietot uzturā būs vislielākais ieguvums, jo tādējādā veidā tiek nodrošināts koncentrēts daudzums ar moringas vērtīgām vielām.

Papildus šī auga lapu uztura īpašībām, moringa tiek lietota arī medicīnā vairāku slimību profilaksei un pat ārstēšanai. Šī pozitīvā ietekme uz daudzu slimību profilaksi un ārstēšanu ir iespējama tikai tāpēc, ka moringa bagātīgi satur daudzus bioaktīvus savienojumus. Bagātinot savu uzturu ar moringas lapu pulveri, ir vairāki iespējamie veselības ieguvumi, kā dažas var minēt:

  • Imunitāti spēcinoša iedarbība. Moringa ir labs C vitamīna un antioksidantu avots, kas palīdz spēcināt imunitāti.
  • Iekaisumu samazinoša iedarbība. Moringa satur vairākus polifenolus. Polifenoli ir augos sastopamas aktīvās vielas, kas pasargā augus no ārējiem kaitīgiem faktoriem. Kad uzņemam šādus polifenolus, tie organismā stimulē antioksidantu aktivitāti. Savukārt antioksidanti mūsu organismā neitralizēšūnām kaitīgos brīvos radikāļus. Šis process nodrošina iekaisuma samazināšanos organismā, kas ir atbildīgs par dažādām hroniskām saslimšanām. Lai gan ir tūkstošiem zināmu polifenolu, dažus no tiem ir vērts pieminēt, ko satur moringa. Tie ir beta-sitosterols, kvercetīns un kemferols – savienojumi, kuriem ir būtiska nozīme holesterīna samazināšanā un iekaisuma pazemināšanā. [4]
  • Samazināt cukura līmeni asinīs. Pētījumu dati liecina, ka lietojot moringu, tā samazina cukura līmeni asinīs. [3]

Ir vairāki pierādījumi, ka moringas lapām piemīt arī pretvīrusu un antibakteriāla iedarbība. Kopumā ir ziņots, ka moringas lapām piemīt iespējams pozitīvs efekts dažādu hronisku saslimšanu gadījumos, ieskaitot kardiovaskulārās slimības, aknu saslimšanām, insulīna rezistenci un cukura diabētu. Piemēram, kardioprotektīva iedarbība ir saistīta ar kvercetīna, hlorogēnskābes, alkaloīdu, tannīnu un B-sitosterīna klātbūtni. [5]

Lai gan pārsvarā tajās valstīs, kur aug moringa, uzturā to lieto svaigā veidā, Rietumeiropas valstīs ir iespēja iegādāties jau izkaltētas lapas gan pulvera, gan kapsulu veidā, un izkaltētā veidā tā saglabā ļoti daudz uzturvielu. Labākais veids kā uzņemt moringu ir kapsulu veidā. Kapsulas nodrošina precīzu devu ar moringas lapu pulveri, tādējādi iegūst precīzi dozētu, viegli lietojamu moringas pulveri.

 

Izmantotās literatūras avoti:

[1] https://www.researchgate.net/figure/Comparison-of-nutrient-level-of-Moringa-leaves-with-other-nutrient-rich-fruits_tbl1_326473006

[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916#what-are-the-benefits

[3] https://www.webmd.com/diet/health-benefits-moringa-powder#1

[4] https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/all-about-moringa-drumstick-tree-a-complete-scientific-guide/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950081/

Uncategorized

Populārākais produkts Silvanols e-veikalā!!!

Nu jau vairāk kā gadu populārākais produkts Silvanols e-veikalā!!!
GoDetox pulveris vielmaiņai, svara kontrolei un zarnu veselībai ar C vitamīnu. GoDetox satur 3 inovatīvus patentētus augu ekstraktus no Francijas,
kuru efektivitāte pierādīta klīniskajos pētījumos. Produkta ideja – detox ar labajām šķiedrvielām.

Kādēļ?
Pārsvarā mūsu uzturā ir nepietiekoši daudz šķiedrvielu. Tas veicina dažādu slimību attīstību – cukurslimību, palielinātu ķermeņa svaru, sirds-asinsvadu slimības, locītavu deformācijas. Šķiedrvielas ir vienas no nozīmīgākajām uzturvielām, lai uzturētu veselību.

GoDetox sastāvā ir īpašas šķiedrvielas – Āfrikas akācijas sveķu šķiedrvielas. Audzētas bioloģiskājā lauksaimniecībā. Ar šo patentēto ekstraktu veikti klīniskie pētījumi. Tie pierādījuši, ka šīs šķiedrvielas nozīmīgi palielina labo baktēriju daudzumu (Lacto- un Bifido-) zarnu traktā, stiprina zarnu gļotādas aizsardzību pret baktērijām, toksīniem un vīrusiem, veicina imunitāti, un ir spēcīgs antioksidants. Izpētīts, ka šīs šķiedrvielas ir labi panesamas, jo pārstrādājas pakāpeniski mūsu zarnu traktā un neveicina pūšanos.

Kādēļ ir svarīgi stiprināt zarnu veselīgo mikrofloru un zarnu gļotādu?
Tādēļ, ka mūsu organismā darbojas triāde, kas viens otru ietekmē – zarnu mikroflora, zarnu trakts un nervu sistēma (!).
Respektīvi, veselas zarnas ir nepieciešamas veselai galvai! Papildus šī triāde veicina veselu imūno sistēmu.

Tomēr produkts ir vairāk kā īpašas izpētītas šķiedrvielas. Kādēļ?
Tas satur vēl 2 sievietes organismam nozīmīgus ekstraktus. Viens ir sarkanās opuncijas augļu ekstrakts, kas palīdz kontrolēt ķermeņa svaru un izvada toksīnus un lieko šķidruma daudzumu.
Bet neizvada organismam nepieciešamos sāļus. Spēcīgs antioksidants – mazina brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi organismā.

Otrs – Irānas safrāna krokusa drīksnu ekstrakts. Tas veicina emocionālo līdzsvaru, uzlabo miega kvalitāti, mazina premenstruālo emocionālo labilitāti,
bet arī mazina iekaisumu zarnu traktā un veicina veselīgu mikrofloru.

Kā pagatavot? Izšķīdināt glāzē auksta vai silta ūdens 1 mērkaroti produkta
(ap 5 g)
Labi samaisīt! Ieteicams izdzert pēc dzēriena pagatavošanas
Kad lietot? 15 – 20 min. pirms ēšanas
Cik bieži? Ieteicams 2 (1) reizes dienā
Skaista krāsa un patīkama garša.
  • GoDetox ir INOVATĪVS PRODUKTS ZARNU VESELĪBAI, VIELMAIŅAI UN SVARA KONTROLEI:
  • Svarīgs imunitātes uzturēšanai.
  • Draudzīgs diabētiķiem un veseliem zobiem.
  • Nav alerģisks sastāvs, labi panesams.

Brīnumzāles, Diet & health, Dry eyes, Toothpaste

Pieci vienkārši soļi cīņā pret BEZMIEGU!

Mēs visi nepārprotami zinām, cik miegs ir svarīgs gan mūsu ķermeniskai, gan garīgai atpūtai un arī neaizstājams palīgs, lai mēs regulāri atjaunotos pēc piesātinātās dienas. Taču miegs ir arī sava veida bauda. Ir taču tik patīkami skatīties uz saldā miegā aizmigušu mazuli! Un ir tik jauki ļauties miegam brīžos, kad miegs ir atnācis pats un maigi ieaijā mūs vismīļākajā gultiņā… Ne velti pazīstamajā mīklā miegs tiek dēvēts par to, kas ir saldāks par medu.

Tāpēc ne tikai veselības, bet arī sava prieka pēc ir vērts pievērsties jautājumam, vai ir iespējams un kā sagatavoties šim ikvakara un nakts patīkamajam piedzīvojumam – saldajam miegam.

Ideāli, ja mēs varam gatavoties nakts miegam jau no attiecīgās dienas rīta – būt emocionāli saskaņā ar sevi, veikt pietiekami daudz fizisku aktivitāšu, t.sk., svaigā gaisā, pietiekamā daudzumā uzņemt saules gaismu, samazināt sociālo tīklu lietošanu līdz 30 minūtēm dienā, nelasīt negatīvas ziņas u.tt.. Bet cik reāli tas īstenībā ir mūsdienu cilvēkam? Kā rīkoties tad, ja nav iespējams dzīvot ideālā pasaulē, bet kvalitatīvi izgulēties tomēr ļoti gribas un vajag?